12 Mart 2014 Çarşamba

Besin Alerjisi ve Alerji Testi

Alerji, vücudun bir takım maddelere karşı gösterdiği tepkilerdir. İnsanlarda pek çok alerji türü bulunmaktadır. Bunlardan biri de besin alerjisidir. Besin alerjisi, duyarlı olan kişilerin besin aldıktan sonra vücudunda görünen bazı belirtiler ile kendini göstermektedir. Bu belirtiler ağız kenarında kızarıklığa, egzamaya, vücut ve yüz çevresinde kızarıklık ve kaşıntılardır. Çocuklarda belli bir besine alerji daha sonrasından başka besinlere de alerji olarak kendini gösterebilmektedir.
besin alerjisi

Özellikle bebeklerin ek gıdaya başladığı dönemlerde, gıda alımından 2 saat içerisinde ağız yanında görünen kızarıklıklar besin alerji belirtileri arasında yer alır. Egzama belirtisi, şiddetli gaz sancıları, kusma, kakada kan ve dudak gibi yüz çevresinin hassas bölgelerinde şişme yaşanıyorsa çocukta alerji üzerine uzman hekimlere danışmak ve tedavi sürecine geç kalınmadan başlanması gerekmektedir. Besin alerjisi, bebeklerin ek gıda haricinde sadece anne sütü emdiği dönemlerde de ortaya çıkabilir. Annenin beslenmesinden kaynaklanan bu durum bebekte besine karşı alerjisi yaşamasına sebep olur.
alerji testi


Çocuklarda alerjilerin tespiti için alerji üzerinde uzman doktorlar gözetiminde hemşireler tarafından yapılmaktadır. Alerji testi, deri üzerinde uygulanan testler ile tespit edilmektedir. 3 aydan büyük her çocuğa uygulanabilmektedir.  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder